J. A.G. Acke etsning

J. A.G. Acke etsning
J. A.G. Acke etsning
J. A.G. Acke etsning
J. A.G. Acke etsning

Såld för:

Osåld

Utropspris

2 000 SEK

JOHAN AXEL GUSTAF ANDERSSON J. A.G. Acke (Stockholm 1859-1927 Waxholm): "Den nyfödde väges", dedikerad "Acke till sin vän G. Ringström", etsning på papper, tryckytaca 25.9 x 35.4 cm, pappersstorlek ca 44 x 59 cm.

HISTORIK:
Provtryck före titel. Ett exemplar med titel inköptes 1887 av Nationalmuseum (NMG 252/1887) (fig. 1).

PROVENIENS:
Gåva av konstnären till arkitekten Georg Robert Ringström (1862-1945) (Ackes far, N. J. Andersson (1821-1880) var som ung inackorderad hos Carl Wilhelm Fagerlin, bror till konstnären Ferdinand Fagerlin, gift med Maria Margareta Gnosepelius, där han undervisade deras dotter Lovisa Mathilda (1829-1912) i franska. Vänskapsbanden mellan familjerna fortsatte över generationer. Lovisa Mathilda gifte sig sedermera Ringström och fick fyra barn, bland dessa Georg Robert Ringström),
därefter i arv till 2019

Utförd i Önninge, Åland 1887. J.A.G. Acke kom 1886 till Åland och blev medlem i Önningekolonin, en svensk-finsk konstnärskoloni som verkade där mellan 1886 och 1914, vilken grundats av den finländske målaren Victor Westerholm (1860-1919). År 1887 träffade Acke sin blivande fru, Eva Topelius, i Önningeby, men förhållandet var först enbart vänskapligt. När känslorna började uppstå, slets Acke mellan Eva Topelius och Anna Wengberg, en svensk konstnär som också målade i Önningeby. Acke och Eva Topeliuz gifte sig 1891 hos hennes far, den finlandssvenska författaren Zacharias Topelius.

652126

2019-06-07