Grand tour souvenirer
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GRAND TOUR SOUVENIRER,(10) brosch med mikromosaik föreställande ett romerskt tempel, spänne med kameér i lavasten, sigillstamp med antikiserande profilporträtt, sannolikt opalinglas, ring med i brons med fragment av millifioriglas, halsband med pärlor i millifioreglas (samt 3 lösa pärlor), plakett i gjutet material föreställande Diana, bronsplakett från världsutställningen i Paris 1878, dosa i mässing med fotografi från Hofburgpalatset, fossil av natulissnäcka samt ammonit, samtliga föremål utom fossilerna är från 1800-talet, ammonifossilen är ca 7 cm lång, största millifiorepärlan är ca 4 cm lång
Detta föremål tillhör specialauktionen Samlarhem
Nagg, slitage, några fragment
652156
2019-06-08