Grand tour souvenirer

Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer

Klubbat för:

2 400 SEK

Arviointi

2 500 SEK

Kuvaus

GRAND TOUR SOUVENIRER,(10) brosch med mikromosaik föreställande ett romerskt tempel, spänne med kameér i lavasten, sigillstamp med antikiserande profilporträtt, sannolikt opalinglas, ring med i brons med fragment av millifioriglas, halsband med pärlor i millifioreglas (samt 3 lösa pärlor), plakett i gjutet material föreställande Diana, bronsplakett från världsutställningen i Paris 1878, dosa i mässing med fotografi från Hofburgpalatset, fossil av natulissnäcka samt ammonit, samtliga föremål utom fossilerna är från 1800-talet, ammonifossilen är ca 7 cm lång, största millifiorepärlan är ca 4 cm lång

Detta föremål tillhör specialauktionen Samlarhem

Kuntoraportti

Nagg, slitage, några fragment

652156

Päivämäärä:

2019-06-08