Lertavla med kilskrift

Lertavla med kilskrift
Lertavla med kilskrift
Lertavla med kilskrift
Lertavla med kilskrift
Lertavla med kilskrift
Lertavla med kilskrift
Lertavla med kilskrift
Lertavla med kilskrift
Lertavla med kilskrift
Lertavla med kilskrift

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

LERTAVLA med kilskrift, Mesopotamien, ca 2000 f Kr, ca 4x3 cm

Detta föremål tillhör specialauktionen Samlarhem

Proveniens: Föremålet är förvärvat och inköpt i eller infört till Sverige mellan ca 1960-1975, därefter i samma ägo och senare genom arv

Jordfynd med tillhörande slitage

652164

2019-06-08