Skarabé

Skarabé
Skarabé
Skarabé
Skarabé
Skarabé
Skarabé
Skarabé
Skarabé
Skarabé
Skarabé
Skarabé
Skarabé
Skarabé
Skarabé

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SKARABÈ, Egypten, sannolikt 18 dynastin, ca 1550-1295 f Kr, seatit med rester av blå glasyr, senare infattad i hänge av silver, skarabéns längd ca 3 cm, hängets 5 cm

Proveniens: Ulf Filipson-Löwe (1921-1989), samt Igor Jülich (1934-2013) förvärvat och infört till Sverige innan 1969, därefter i den förres ägo och sedan genom arv, Igor Jülich donerade under tidigt 1960-tal ett flertal fornegyptiska föremål till Medelhavsmuseét i Stockholm

Detta föremål tillhör specialauktionen Samlarhem

Jordfynd med tillhörande slitage

652167

2019-06-08