Karl och oljelampa
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KÄRL samt OLJELAMPA (2) kanna med hänkel, hellenistisk/romersk ca 300 f Kr - 200 e Kr, oljelampa, romersk ca 400 e Kr, lergods, höjd 8,5 samt oljelampans längd ca 7,5 cm
Detta föremål tillhör specialauktionen Samlarhem
Proveniens: Föremålet är förvärvat och inköpt i eller infört till Sverige mellan ca 1960-1975, därefter i samma ägo och senare genom arv
Jordfynd med tillhörande slitage
652175
2019-06-08