Karl och oljelampa

Karl och oljelampa
Karl och oljelampa
Karl och oljelampa
Karl och oljelampa
Karl och oljelampa
Karl och oljelampa
Karl och oljelampa
Karl och oljelampa
Karl och oljelampa
Karl och oljelampa
Karl och oljelampa
Karl och oljelampa
Karl och oljelampa
Karl och oljelampa
Karl och oljelampa
Karl och oljelampa

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KÄRL samt OLJELAMPA (2) kanna med hänkel, hellenistisk/romersk ca 300 f Kr - 200 e Kr, oljelampa, romersk ca 400 e Kr, lergods, höjd 8,5 samt oljelampans längd ca 7,5 cm

Detta föremål tillhör specialauktionen Samlarhem

Proveniens: Föremålet är förvärvat och inköpt i eller infört till Sverige mellan ca 1960-1975, därefter i samma ägo och senare genom arv

Jordfynd med tillhörande slitage

652175

2019-06-08