Hänge samt ring Belle Époque

Hänge samt ring Belle Époque
Hänge samt ring Belle Époque
Hänge samt ring Belle Époque
Hänge samt ring Belle Époque
Hänge samt ring Belle Époque
Hänge samt ring Belle Époque
Hänge samt ring Belle Époque
Hänge samt ring Belle Époque
Hänge samt ring Belle Époque
Hänge samt ring Belle Époque

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HÄNGE samt RING, 18k guld, Belle Époque, 1916, hänge med filigranarbete samt blandslipad, droppformad, ametist, ca 0.93 ct, G Dahlgren & Co, Malmö, 1916, ring med en pärla, ø ca 5.4 mm, omgiven av 6 rosenslipade diamanter, stämplad ´´IMP´´ med svensk importstämpel, ringstorlek 17.5, hängetshöjd ca 2.8 cm, totalvikt ca 3.6 g

Bruksslitage, diamanterna är ojämna i formen och slippningar

652670

2019-06-09