Victor Westerholm oljemålning

Victor Westerholm oljemålning
Victor Westerholm oljemålning
Victor Westerholm oljemålning
Victor Westerholm oljemålning
Victor Westerholm oljemålning
Victor Westerholm oljemålning
Victor Westerholm oljemålning
Victor Westerholm oljemålning

Såld för:

14 000 EUR

Utropspris

14 000 EUR

VICTOR WESTERHOLM (1860-1919) "Fors" (Kymmene älv), olja på duk, signerad med dedikation samt daterad 1911, 50x104 cm

Litteratur: Aimo Reitala nr 579, avbildad nr. 135

Målningen är dedikerad till Wollmar Minotti Forsberg som var byggmästare på Kymmene bruk och även god vän med konstnären. Därefter i arv till Wollmar Minotti Forsbergs syskonbarn, som var nuvarande ägarens mor.

652736

2019-12-04