Tekanna Kina Kompaniporslin
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TEKANNA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), globulär form, grisaille, dekor av urna med blommor på konsol i sepia samt guld, höjd ca 13 cm
PROVENIENS: Per Toftager collection
Locket med invändigt smärre nagg
653012
2019-06-18