Tekanna Kina Kompaniporslin

Tekanna Kina Kompaniporslin
Tekanna Kina Kompaniporslin
Tekanna Kina Kompaniporslin
Tekanna Kina Kompaniporslin
Tekanna Kina Kompaniporslin
Tekanna Kina Kompaniporslin
Tekanna Kina Kompaniporslin
Tekanna Kina Kompaniporslin

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

TEKANNA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), globulär form, grisaille, dekor av urna med blommor på konsol i sepia samt guld, höjd ca 13 cm

PROVENIENS: Per Toftager collection

Locket med invändigt smärre nagg

653012

2019-06-18