Buddhastaty
Klubbat för:
9 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BUDDHASTATY, 1700/1800-tal, Thailand, den stående Buddha håller händerna i positionen "Abhaya mudra" (mudra utan rädsla), förgylld brons, monterad på senare sockel i trä, höjd (med sockel) ca 72 cm
Gammal lagning/rekonstruktion på ena benet, bruks och åldersrelaterat slitage
653038
2019-06-10