Buddhastaty

Buddhastaty
Buddhastaty
Buddhastaty
Buddhastaty
Buddhastaty
Buddhastaty
Buddhastaty
Buddhastaty
Buddhastaty
Buddhastaty
Buddhastaty
Buddhastaty

Klubbat för:

9 600 SEK

Utropspris

10 000 SEK

BUDDHASTATY, 1700/1800-tal, Thailand, den stående Buddha håller händerna i positionen "Abhaya mudra" (mudra utan rädsla), förgylld brons, monterad på senare sockel i trä, höjd (med sockel) ca 72 cm

Gammal lagning/rekonstruktion på ena benet, bruks och åldersrelaterat slitage

653038

2019-06-10