Marianne Westman kaffe-och teservis

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

MARIANNE WESTMAN (1928-2017), kaffe- och teservis, porslin, 22 dlr, "Mon Amie", Rörstrand, dekoren formgiven 1952 och i produktion till 1987, dekor av stiliserade blommor i blått mot vit fond, bestående av 6 kaffekoppar med fat samt 2 extra fat, 5 tekoppar med fat, 5 assietter, kakfat, gräddkanna, sockerskål med lock och tekanna, höjd ca 14 cm

Smärre slitage, några enstaka nagg kan förekomma

653108

2019-06-10