Byst Italien Apollo di Belvedere
Klubbat för:
11 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BYST, Italien, 1900-tal, föreställande Apollo di Belvedere efter romersk förlaga, märkt ´´E*crol Brix´´, gips, höjd 62 cm
Originalet av Apollo di Belvedere är en romersk marmorskulptur från 130-talet e.Kr., vilket är en kopia av ett förlorat grekiskt original från cirka 320 f.Kr.
En fläck och rester av färg på baksidan av fotten, bruksslitage
653132
2019-06-10