Brännvinssked Fredrik Tyntzelman silver
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FREDRIK TYNTZELMAN (verksam 1668-1703): Brännvinssked, silver, karolinsk barock, graverad blom och bladdekor, med monogram under friherrlig krona, stämplad Malmö 1694, längd 19,5 cm
Slitage, kupa med mindre bucklor
653957
2019-06-15