Brännvinssked Fredrik Tyntzelman silver

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

FREDRIK TYNTZELMAN (verksam 1668-1703): Brännvinssked, silver, karolinsk barock, graverad blom och bladdekor, med monogram under friherrlig krona, stämplad Malmö 1694, längd 19,5 cm

Slitage, kupa med mindre bucklor

653957

2019-06-15