Carlo Scarpa, takarmatur

Carlo Scarpa, takarmatur
Carlo Scarpa, takarmatur
Carlo Scarpa, takarmatur
Carlo Scarpa, takarmatur
Carlo Scarpa, takarmatur
Carlo Scarpa, takarmatur
Carlo Scarpa, takarmatur
Carlo Scarpa, takarmatur

Klubbat för:

34 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

CARLO SCARPA, "Poliedri", taklampa, Venini 1950-tal, vitlackerd metallstomme med fasetterade glaskupor i klart och ljusviolett glas, 14 ljuspunkter, höjd ca 60, diameter ca 65 cm

PROVENIENS: Denna taklampa hängde ursprungligen på NK:s skoavdelning i Stockholm. När avdelningen byggdes om 1960 erhölls den som gåva av en anställd på avdelningen och har förblivit i dennes ägo sedan dess.

Några glaskupor med sprickor och nagg, prismor medföljer, metallmontering saknas till vissa prismor och bör kompletteras, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

654539

2019-08-27