Carlo Scarpa, takarmatur
Klubbat för:
34 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CARLO SCARPA, "Poliedri", taklampa, Venini 1950-tal, vitlackerd metallstomme med fasetterade glaskupor i klart och ljusviolett glas, 14 ljuspunkter, höjd ca 60, diameter ca 65 cm
PROVENIENS: Denna taklampa hängde ursprungligen på NK:s skoavdelning i Stockholm. När avdelningen byggdes om 1960 erhölls den som gåva av en anställd på avdelningen och har förblivit i dennes ägo sedan dess.
Några glaskupor med sprickor och nagg, prismor medföljer, metallmontering saknas till vissa prismor och bör kompletteras, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen
654539
2019-08-27