Miniatyrporträtt 1800-tal

Miniatyrporträtt 1800-tal
Miniatyrporträtt 1800-tal
Miniatyrporträtt 1800-tal
Miniatyrporträtt 1800-tal
Miniatyrporträtt 1800-tal
Miniatyrporträtt 1800-tal

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MINIATYR, 1820-tal, gouache på elfenben, porträtt föreställande Jakob Ramsell Dahlsson (1792-1828) brukspatron och fideikommissarie på Färna bruk i Västmanland, signerad och daterad Arvid von Cederwald* 12:oct 1828, monterad i träram, ramens storlek ca 18x16,5 cm

* Arvid von Cederwald (1792-1840)

654774

2019-06-20