Broderi 1700-tal

Broderi 1700-tal
Broderi 1700-tal
Broderi 1700-tal
Broderi 1700-tal

Klubbat för:

3 400 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

MINIATYRER, 2 st, 1700-tal, motiv av bedjande präst respektive herdinna med lamm, monterade på textil, broderi i form av ramar, guldbroderi, paljetter och applikation, dekor av bl.a. baldakin och ymnighetshorn, ramar med skuren dekor av akantus i plattrelief, sannolikt sydeuropeiska, ramarnas storlek ca 30,5x18 cm

Kuntoraportti

Sprickor, lagningar

654817

Päivämäärä:

2019-06-18