Broderi 1700-tal
Klubbat för:
3 400 SEK
Arviointi
2 000 SEK
Kuvaus
MINIATYRER, 2 st, 1700-tal, motiv av bedjande präst respektive herdinna med lamm, monterade på textil, broderi i form av ramar, guldbroderi, paljetter och applikation, dekor av bl.a. baldakin och ymnighetshorn, ramar med skuren dekor av akantus i plattrelief, sannolikt sydeuropeiska, ramarnas storlek ca 30,5x18 cm
Kuntoraportti
Sprickor, lagningar
654817
Päivämäärä:
2019-06-18