Begravningshalsband

Begravningshalsband
Begravningshalsband
Begravningshalsband
Begravningshalsband
Begravningshalsband
Begravningshalsband
Begravningshalsband
Begravningshalsband
Begravningshalsband
Begravningshalsband
Begravningshalsband
Begravningshalsband
Begravningshalsband
Begravningshalsband

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 500 SEK

BEGRAVNINGSHALSBAND, Egypten, sentid, ca 664-331 f kr, företrädesvis blå fajans med 2 amuletter samt pärla i steatit, senare tråd och spänne, längd ca 64 cm

Proveniens: Föremålet är förvärvat och inköpt i eller infört till Sverige mellan ca 1960-1975, därefter i samma ägo och senare genom arv

Jordfynd med tillhörande slitage, delarna kan härröra från fler än ett ursprungligt halsband

654853

2019-06-17