Vas romersk

Vas romersk
Vas romersk
Vas romersk
Vas romersk
Vas romersk
Vas romersk
Vas romersk
Vas romersk
Vas romersk
Vas romersk
Vas romersk
Vas romersk
Vas romersk
Vas romersk

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 500 SEK

VAS, romersk, sannolikt Nordafrikansk provins, ca 100-400 e Kr, lergods med röd lerslick, senare ställning, höjd (med ställning) ca 27 cm

Detta föremål tillhör specialauktionen Samlarhem

Proveniens: Föremålet är förvärvat och inköpt i eller infört till Sverige mellan ca 1960-1975, därefter i samma ägo och senare genom arv

Jordfynd med tillhörande slitage

654856

2019-06-17