Skål cyprisk

Skål cyprisk
Skål cyprisk
Skål cyprisk
Skål cyprisk
Skål cyprisk
Skål cyprisk
Skål cyprisk
Skål cyprisk
Skål cyprisk
Skål cyprisk
Skål cyprisk
Skål cyprisk
Skål cyprisk
Skål cyprisk
Skål cyprisk
Skål cyprisk

Klubbat för:

1 000 SEK

2 000 SEK

CYPRISK (2) skål med hänkel, ca 1600-1100 f Kr, enklare geometrisk dekor samt romersk skål sannolikt Nordafrikansk provins, båda lergods med ytbehandling, ca 0-400 e Kr, den cypriska skålen med senare ställning, höjd mellan ca 4,5-7 cm, största mått ca 19,5 cm

Detta föremål tillhör specialauktionen Samlarhem

Proveniens: Föremålet är förvärvat och inköpt i eller infört till Sverige mellan ca 1960-1975, därefter i samma ägo och senare genom arv

Jordfynd med tillhörande slitage, den cypriska skålen har hat ytterliggare en hänkel

654857

2019-06-17