Bordspendyl 1800-tal
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSPENDYL, omkring år 1800, Gaston Jolly (Paris, urmakare far och son, Paris 1800-1820), emaljerad urtavla med svarta romerska siffror, bottenplatta i marmor, förgylld och patinerad brons,dekor av korintiska kolonner och krönt av örn, höjd ca 56, 38x10 cm
Renoverad och kompletterad, skador, saknar delar
654928
2019-06-17