Bordspendyl 1800-tal

Bordspendyl 1800-tal
Bordspendyl 1800-tal
Bordspendyl 1800-tal
Bordspendyl 1800-tal
Bordspendyl 1800-tal
Bordspendyl 1800-tal
Bordspendyl 1800-tal
Bordspendyl 1800-tal
Bordspendyl 1800-tal
Bordspendyl 1800-tal

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BORDSPENDYL, omkring år 1800, Gaston Jolly (Paris, urmakare far och son, Paris 1800-1820), emaljerad urtavla med svarta romerska siffror, bottenplatta i marmor, förgylld och patinerad brons,dekor av korintiska kolonner och krönt av örn, höjd ca 56, 38x10 cm

Renoverad och kompletterad, skador, saknar delar

654928

2019-06-17