Bjørn Wiinblad ´´Lotus´´ matservis
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BJØRN WIINBLAD (Danmark, 1918-2006), ´´Lotus´´ matservis, 87 dlr, 1900-talets andra hälft, Rosenthal Studio Line, Tyskland, porslin, glas samt stål, bestående av: 12 mattallrikar, 12 assietter, 9 kaffekoppar och fat, 3 fat, 1 skål på fot, 2 uppläggningsfat, salt och peppar ströare, 12 vinglas, 11 bordsknivar, 12 bordsgafflar samt 11 bordsskedar, uppläggningsfatlängd ca 33.5 cm
En uppläggningsfat är Rosenthal men ej Studio Line, en assiett med en nagg, en kaffekopp med en mindre nagg, smärre slitage, ställvis mindre anlöpning och ytsmuts
655030
2019-06-21