Åke Holm golvurna Tema keramik

Såld för:

6 400 SEK

Utropspris

7 000 SEK

ÅKE HOLM (1900-1980), Golvurna, glaserad stengods, reliefdekor kring liv, signerad Åke Holm, 1950/60-tal, höjd ca 66 cm

LITTERATUR: "Åke Holm Keramiker och skulptör", Ronny Rudolf och Rolf Lindstrup, Höganäs 2016, s. 277 samt 289

Smärre slitage

655498

2019-07-28