Åke Holm golvurna Tema keramik
Klubbat för:
6 400 SEK
Schätzwert
7 000 SEK
Beschreibung
ÅKE HOLM (1900-1980), Golvurna, glaserad stengods, reliefdekor kring liv, signerad Åke Holm, 1950/60-tal, höjd ca 66 cm
LITTERATUR: "Åke Holm Keramiker och skulptör", Ronny Rudolf och Rolf Lindstrup, Höganäs 2016, s. 277 samt 289
Zustandsbeschreibung
Smärre slitage
655498
2019-07-28