Lebois armbandsur 1930-tal

Lebois armbandsur 1930-tal
Lebois armbandsur 1930-tal
Lebois armbandsur 1930-tal
Lebois armbandsur 1930-tal
Lebois armbandsur 1930-tal
Lebois armbandsur 1930-tal
Lebois armbandsur 1930-tal
Lebois armbandsur 1930-tal
Lebois armbandsur 1930-tal
Lebois armbandsur 1930-tal
Lebois armbandsur 1930-tal
Lebois armbandsur 1930-tal
Lebois armbandsur 1930-tal
Lebois armbandsur 1930-tal

Klubbat för:

22 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

LEBOIS, armbandsur, 1930-tal, 18K, rödguld, manuellt urverk, kronograf med minuträknare, senare läderrem ej original, serie nr. 18326, diam ca 38 mm.

Armbandsuret var en gåva till en av de svenska piloter som flög hem Caproni Ca313 från Milano till Sverige 1940. Historik medföljer.

Bakre boettlock med bucklor. Inner boett i metall. Fungerar vid inlämningstillfället. SAV garanterar ej funktionen.

655581

2019-06-23