Josef Frank "Diplomat" soffbord,Firma Svenskt Tenn
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JOSEF FRANK,"Diplomat", soffbord, modellnummer 2073, Firma Svenskt Tenn, formgivet 1949, skiva fanérad med pyramidmahogny, höjd ca 48 cm, 105x105 cm
Ingår i tema-auktionen "Moderna Klassiker"
Ställvist omfattande slitage i form av mindre störmärken kring ben samt mindre repor, stötmärken och ytfläckar på skiva, något blekt stomme
655730
2019-06-19