porträtt
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, porträtt 2 st, föreställande Fredrika Abrahamson f. Schlesinger 1789-1848 och Aron Abrahamson 1773-1833, olja på duk, osignerade, mått ca 58x145 cm
Utställd: Judiska museet 1993-1994
Litteratur: Jacqueline Stare, Porträtt speglingar av svensk judisk kultur, Stockholm 1993, sid 27-29
Något krackelerade
655761
2019-06-19