porträtt

porträtt
porträtt
porträtt
porträtt
porträtt
porträtt
porträtt
porträtt
porträtt
porträtt
porträtt
porträtt

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

OKÄND KONSTNÄR, porträtt 2 st, föreställande Fredrika Abrahamson f. Schlesinger 1789-1848 och Aron Abrahamson 1773-1833, olja på duk, osignerade, mått ca 58x145 cm

Utställd: Judiska museet 1993-1994

Litteratur: Jacqueline Stare, Porträtt speglingar av svensk judisk kultur, Stockholm 1993, sid 27-29

Något krackelerade

655761

2019-06-19