Zoia Krukowskaja oljemålning Skeppsholmen

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ZOIA KRUKOWSKAJA LAGERKRANS (1903-1999): Blomsterstilleben med Skeppsholmen i bakgrunden, signerad Zoia, olja på pannå, 81x65 cm

Ryskfödda Zoia Krukowskaja Lagerkrans måleri är synbarligen inspirerat av den östasiatiska bildkonsten men i en egen karakteristisk stil. Hon bosatte sig så småningom i Stockholm där auktionens praktfulla utrop fångar en uppsättning amaryllis med Skeppsholmen i bakgrunden.

Ulf Hallius samling

655781

2019-06-19