Signerad etsning av Bertil Bull Hedlund

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SIGNERAD ETSNING. FRANCE, ANATOLE. Drottning Gåsfot. Översättning Hjalmar Söderberg. Stockholm (P. A. Norstedt & Söbers Förlag) 1945.

4:o (ca 268x193 mm.). 1 signerad etsning, planscher o.a. illustrationer Bertil Bull Hedlund. Medbundet originalomslag.
Välbevarat blått kalvskinnsband, dekoration i guld på främre pärm, inre denteller, guldornerad rygg m. fyra upphöjda bind, hela guldsnitt. Exlibris Gunnar Skiöld. Något nött marmorerad originalpapperskassett. Upplaga tr. i 200 numrerade ex. m. signerad originaletsning av Bertil Bull Hedlund, detta nummer 141.

Se text

656212

2019-06-22