Bordsarmatur Kina Kanton 1800-tal
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVVAS/BORDSARMATUR, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft, Kanton, balusterformad, med hänklar i form av parställda fohundar, dekor av reserver med figurscener samt blommor och fåglar i emaljfärger, järnoxid, sepia och guld, salamandrar i relief, höjd ca 62 cm
Nedslipad mynning samt hänklar, kantlagning, locket senare och med lagad knopp, nagg, avslag
656374
2019-06-22