Ragnhild Nordensten konstmapp

Ragnhild Nordensten konstmapp
Ragnhild Nordensten konstmapp
Ragnhild Nordensten konstmapp
Ragnhild Nordensten konstmapp
Ragnhild Nordensten konstmapp
Ragnhild Nordensten konstmapp
Ragnhild Nordensten konstmapp
Ragnhild Nordensten konstmapp
Ragnhild Nordensten konstmapp
Ragnhild Nordensten konstmapp

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

RAGNHILD NORDENSTEN (1888-1951): "Artemis och Endymion - Sju Träsnitt av Ragnhild Nordensten", mapp bestående av individuellt inramade träsnitt, bestående av: "Artemis och Endymion", "Patrokles Död", "Achillevs", "Flygande Backantimma", "Dagen", "Natten" samt. "Den Lerneiska Hydran", utgiven 1918, samtliga numrerade 16/25, bladens mått 22x17, 30x38 cm samt. 22x39 cm

Tillhöradnde mapp och literatur medföljer.

Historik: Ett av mappens exemplar finns i Moderna Museets samlingar.

Ej examinerade ur ramarna, mappen med åldersrelaterat slitage och ställvis lösa sidor

656518

2019-06-23