Spegel sengustavianskt stockholmsarbete

Såld för:

18 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, sannolikt originalförgyllning med polerat guld och slagmetall samt bemålad, träskuren dekor och pastellage, över- och understycke med infattade gouacher, antikiserande motiv, samt med blomsterurna, krönet med pärlstav, ramen med porfyrimitation, pärlstav och kymation, kvicksilverfolierade glas, 129 x 76 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre skador, senare porfyrimitation

656680

2019-09-15