Spegel sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
18 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, sannolikt originalförgyllning med polerat guld och slagmetall samt bemålad, träskuren dekor och pastellage, över- och understycke med infattade gouacher, antikiserande motiv, samt med blomsterurna, krönet med pärlstav, ramen med porfyrimitation, pärlstav och kymation, kvicksilverfolierade glas, 129 x 76 cm
PROVENIENS: Stopalo
Smärre skador, senare porfyrimitation
656680
2019-09-15