Baljfåtölj sengustaviansk av Ephraim Ståhl
Klubbat för:
56 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), baljfåtölj, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21), otydligt signerad ES, med Stockholms stolmakarämbets sigill, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor, sarger med löpande hund, karmar med sfinxhuvuden, dekor i form av doserade kedjor på rygglänets övre kant, sarger med bladstav, sabelformade fram- och bakben med avslutande bockfötter, bemålad och bronserad dekor, sitthöjd 41 cm
PROVENIENS: Arkitekten Hjalmar Molin (1868-1954)
Stopalo
LITTERATUR: Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför snarlik fåtölj av Ephraim Ståhl tillverkad i en uppsättning om 14 stycken för Stockholms slott sidan 108f
Slitage, smärre dekorskador
656692
2019-09-15