Ampel empire

Ampel empire
Ampel empire
Ampel empire
Ampel empire
Ampel empire
Ampel empire
Ampel empire
Ampel empire
Ampel empire
Ampel empire
Ampel empire
Ampel empire

Klubbat för:

22 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

AMPEL, empire, för sex ljus, matterad och polerad brännförgylld brons och mässing, mörkpatinerad mässingsplåt, genombrutna kedjor med växtornament, ljushållare i form av bevingade karyatider, botten med genombrutet ornament och pinjekotte, höjd 85, diameter 58 cm

PROVENIENS: Stopalo

Ursprungligen sannolikt med glasskål, droppbrickor och ljuspipor borrade

656697

2019-09-15