Skrin jugend Aram Norrman

Skrin jugend Aram Norrman
Skrin jugend Aram Norrman
Skrin jugend Aram Norrman
Skrin jugend Aram Norrman
Skrin jugend Aram Norrman
Skrin jugend Aram Norrman
Skrin jugend Aram Norrman
Skrin jugend Aram Norrman
Skrin jugend Aram Norrman
Skrin jugend Aram Norrman
Skrin jugend Aram Norrman
Skrin jugend Aram Norrman
Skrin jugend Aram Norrman
Skrin jugend Aram Norrman
Skrin jugend Aram Norrman
Skrin jugend Aram Norrman
Skrin jugend Aram Norrman
Skrin jugend Aram Norrman

Klubbat för:

82 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ARAM NORRMAN (1895-1956), skrin, jugend, signerat och daterat Aram. N-n 1921, helskulpterad naturalistisk dekor av djur och växtornamentik, polykromt bemålat, höjd 89, 78 x 70 cm

PROVENIENS: Stopalo

Aram Norrman var son till konstnären Herman Norrman. Han studerade konst för Carl Wilhelmson på Valands konstskola 1909 när han var 14 år gammal for han till Stockholm för att studera privat för Karl Nordström och Nils Kreuger samt under en period skulptering för Christian Eriksson. När Wilhelmson öppnade sin målarskola i Stockholm 1910 fortsatte han sina studier där fram till 1913. På hösten samma år for han till Paris där han med ekonomiskt stöd från Prins Eugen var kvar fram till krigsutbrottet.

Hans konst består av porträtt, figursaker, stilleben, jaktmotiv och hästar i landskap, som skulptör dekorerade han förvaringskistor med polykromerade jaktmotiv. Han har som illustratör illustrerat ett flertal böcker för författaren Bernt Torson. Norrman är representerad vid Nationalmuseum och Prins Euguens Waldemarsudde.

Smärre slitage

656702

2019-09-15