Konsolbord sengustavianskt tillskrivet Thoman

Såld för:

46 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

ERNST PHILIP THOMAN (hovbildhuggare 1796-1818) tillskrivet, konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, i den egyptiserande stilen, fristående, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, hörnfleuronger, sarger med vinlövsrankor och pärlstav, helskulpterade ben krönta av egyptiserande huvuden, avsmalnande kannelerade ben, skiva av vit marmor, höjd 86, 88 x 44,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 332, jämför konsolbord i salongen på Krusenbergs herrgård, etikettsignerat av Ernst Philip Thoman
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2014, nr 1135, jämför snarlikt konsolbord signerat IPT

Smärre förgyllningsskador, omarbetat till fristående, senare skiva

656704

2019-09-15