4 stolar av Torsten Claeson, 1930-tal

Klubbat för:

8 000 SEK

10 000 SEK

TORSTEN CLAESON, stolar, 4 st, Steneby Hemslöjd, 1930-tal, brunbetsad furu, sitthöjd ca 44

HISTORIA

LITTERATUR
Röhsska Konstslöjdmuseets Årsbok, utställning, Vår Bostad 1939, s. 88.

Åldersrelaterat slitage, en stol med löst ben samt samtliga med slitage vid spjälor

656718

2019-06-23