4 stolar av Torsten Claeson, 1930-tal
Klubbat för:
8 000 SEK
10 000 SEK
TORSTEN CLAESON, stolar, 4 st, Steneby Hemslöjd, 1930-tal, brunbetsad furu, sitthöjd ca 44
HISTORIA
LITTERATUR
Röhsska Konstslöjdmuseets Årsbok, utställning, Vår Bostad 1939, s. 88.
Åldersrelaterat slitage, en stol med löst ben samt samtliga med slitage vid spjälor
656718
2019-06-23