Kandelabrar nyrenässans
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, nyrenässans, för vardera fem ljus, förgylld och patinerad brons, bas på klövfötter, urnformad pelare med Apollos ansikte, ljusarmar med dekor av växtornamentik och svanhuvuden, höjd 55,5 cm
PROVENIENS: Stopalo
Två manschetter saknas, mittersta ljuspiporna och droppskålar borrade
656730
2019-09-15