Bordspendyl empire Sulla

Bordspendyl empire Sulla
Bordspendyl empire Sulla
Bordspendyl empire Sulla
Bordspendyl empire Sulla
Bordspendyl empire Sulla
Bordspendyl empire Sulla
Bordspendyl empire Sulla
Bordspendyl empire Sulla

Såld för:

22 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

BORDSPENDYL, empire, Frankrike, signerad Castaing á Lyon (verksamma 1800-talets första hälft), polerad och delvis matterad brännförgylld och mörkpatinerad brons, krönt av byst föreställande den romerske fältherren Sulla, urtavlan med korslagda romerska fälttecken, halvslag, dragnyckel och pendel medföljer, höjd 40 cm

PROVENIENS: Stopalo

Den romerske fältherren och statsmannen Lucius Cornelius Sulla (138 f.Kr.-78 f.Kr.) kom från en av Roms mest förnärmsta familjer, Cornelli. Han avancerade snabbt inom den romerska armén och lyckades under en kort period vara mycket framgångsrik militärt och politiskt. Under empiren lyftes åter de grekiska och romerska gestalterna ur historien fram inom konsten och i dekorer på möbler och konsthantverk.

SAV garanterar ej funktionen.

656731

2019-09-15