Bordspendyl senempire

Bordspendyl senempire
Bordspendyl senempire
Bordspendyl senempire
Bordspendyl senempire
Bordspendyl senempire
Bordspendyl senempire
Bordspendyl senempire
Bordspendyl senempire
Bordspendyl senempire
Bordspendyl senempire

Såld för:

12 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

BORDSPENDYL "AU CAVALIER MAMELOUK", senempire, märkt på urtavlan Hovvens Köld STOCKHOLM, förgylld och mörkpatinerad brons, sockel med godronnerad dekor och akantusblad, urhus krönt av jaktmotiv med ottomansk ryttare och panter, urtavla med romerska siffror, hel- och halvslag, pendel och nyckel medföljer, höjd 58 cm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage, smärre dekorbortfall, delvis omförgylld, sockeln med nerpolerad förgyllning. SAV garanterar ej funktionen

656749

2019-09-15