Bordspendyl senempire
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSPENDYL "AU CAVALIER MAMELOUK", senempire, märkt på urtavlan Hovvens Köld STOCKHOLM, förgylld och mörkpatinerad brons, sockel med godronnerad dekor och akantusblad, urhus krönt av jaktmotiv med ottomansk ryttare och panter, urtavla med romerska siffror, hel- och halvslag, pendel och nyckel medföljer, höjd 58 cm
PROVENIENS: Stopalo
Slitage, smärre dekorbortfall, delvis omförgylld, sockeln med nerpolerad förgyllning. SAV garanterar ej funktionen
656749
2019-09-15