Vagga gustaviansk stil

Vagga gustaviansk stil
Vagga gustaviansk stil
Vagga gustaviansk stil
Vagga gustaviansk stil
Vagga gustaviansk stil
Vagga gustaviansk stil
Vagga gustaviansk stil
Vagga gustaviansk stil
Vagga gustaviansk stil
Vagga gustaviansk stil
Vagga gustaviansk stil
Vagga gustaviansk stil
Vagga gustaviansk stil
Vagga gustaviansk stil
Vagga gustaviansk stil
Vagga gustaviansk stil

Såld för:

16 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

VAGGA, gustaviansk stil, 18/1900-tal, träskuren och bemålad, två kannelerade, kolonner med dekor av rosetter, rosettanganger och pärldekor, brännförgyllda beslag, välvd vagga med dekor av bandfläta och rosetter, stoppfunktion för vagga, fotplatta av ek med parkettläggning, höjd 174, 118 x 58 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2014, nr 1070-1072, jämför coasters för Per Adolf Tamm på Österbybruk

Smärre slitage, kompletterad

656751

2019-09-15