Vagga gustaviansk stil
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
VAGGA, gustaviansk stil, 18/1900-tal, träskuren och bemålad, två kannelerade, kolonner med dekor av rosetter, rosettanganger och pärldekor, brännförgyllda beslag, välvd vagga med dekor av bandfläta och rosetter, stoppfunktion för vagga, fotplatta av ek med parkettläggning, höjd 174, 118 x 58 cm
PROVENIENS: Stopalo
LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2014, nr 1070-1072, jämför coasters för Per Adolf Tamm på Österbybruk
Smärre slitage, kompletterad
656751
2019-09-15