Grafiska blad Karl XIV Johans fältslag

Såld för:

16 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

GRAFISKA BLAD, sex stycken, 1800-talets första hälft, Karl XIV Johans fältslag, litografier, efter Karl Andreas Dahlström, Per Krafft och Alexander Clemens Wetterling, litograferade av Johan Cardon och Karl Andreas Dahlström, tryckta hos Gjötström & Magnusson respektive Spong & Cardon, monterade i samtida förgyllda ramar, 51 x 76, 51,5 x 77, 51,5 x 78 cm

PROVENIENS: Gåva från Karl XIV Johan till Carl Ulric Kuylenstierna
Byggmästare Karl Sundströms samlingar
Stopalo

Omfattar följande motiv:
Rhens öfvergång och Bendorffs intagande af General Bernadotte den 4 Julii 1796
Slaget vid Teiningen den 22 Aug: 1796
Slaget vid Halle och Stadens intagande den 7 October 1806
Slaget vid Lybeck och Stadens intagande den 6 November 1806
Förenade Norra Tyska arméns bivak innan slaget vid Gross-Beeren den 23 Augusti 1813
Slaget vid Dennewitz den 6 September 1813

Något gulnade, ställvisa fläckar och ramskador

656753

2019-09-15