Konsolbord med spegel tillskrivna P.G. Bylander

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000 SEK

PEHR GUSTAF BYLANDER (spegelfabrikör och bildhuggare i Göteborg 1804-1852) tillskrivna, spegel och konsolbord, göteborgsarbete i empire, mahognyfanerade, delvis träskuren dekor och pastellage, sannolikt originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, spegelns entablement med fleurongor och kymationbård, pelare med växtornamentik, kvicksilverfolierade glas, konsolbordet med dekor av psykopomper, emblem av lyra, sarger med akantusbård, svärtad sockel, spegel 136,5 x 81, konsolbord höjd 87, 79 x 62, total höjd 223,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage, smärre skador och lagningar

656756

2019-09-15