Konsolbord med spegel tillskrivna P.G. Bylander
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
15 000 SEK
PEHR GUSTAF BYLANDER (spegelfabrikör och bildhuggare i Göteborg 1804-1852) tillskrivna, spegel och konsolbord, göteborgsarbete i empire, mahognyfanerade, delvis träskuren dekor och pastellage, sannolikt originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, spegelns entablement med fleurongor och kymationbård, pelare med växtornamentik, kvicksilverfolierade glas, konsolbordet med dekor av psykopomper, emblem av lyra, sarger med akantusbård, svärtad sockel, spegel 136,5 x 81, konsolbord höjd 87, 79 x 62, total höjd 223,5 cm
PROVENIENS: Stopalo
Slitage, smärre skador och lagningar
656756
2019-09-15