Lucio Fontana, Portrait d´Antonin Artaud

Klubbat för:

74 000 SEK

Utropspris

60 000 SEK

LUCIO FONTANA (Italien 1899-1968): Portrait d´Antonin Artaud. Bemålad trälåda i rött innehållande 4 st skivor i stål, koppar respektive plexiglas signerade och numrerade L.F. EA IV samt bok av Otto Hahn Portrait d´Antonin Artaud, numrerad H.C. IV/X, höjd 36, 24x6,5 cm

Utförd 1968. Utgiven av Le Soleil Noir, Paris

PROVENIENS: Tore Wretman

LITTERATUR: Buchholz, Magnani: International Index of Multiples, Köln 1993, sidan 73
Harry Ruhé och Camillo Rigo: Lucio Fontana, graphics, multiples and more..., Tuja Books 2006, numrerad M-14, sídan 164

Smärre skador, slitage

656765

2019-09-29