Skrivbyrå stockholmsarbete i empire
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
10 000 SEK
SKRIVBYRÅ, stockholmsarbete i empire, fanerad med mahogny, brännförgyllda beslag i mässing, övre låda med skrivklaff och lådinredning, fronten med romb och lunettmotiv, beslag av palmetter och fleuronger, nedre lådan med dragringar av lejonmaskaroner, främre fötter i form av skulpterade och förgyllda tassar, marmorimiterad träskiva, nycklar medföljer, höjd 100, 115 x 54 cm
PROVENIENS: Stopalo
Smärre fanérskador, senare träskiva, bakbenen kompletterade, låskläppar saknas
656777
2019-09-15