Byrå sengustaviansk Anders Scherling

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

ANDERS SCHERLING (mästare i Stockholm 1771-1809/ca. 1819), byrå, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad AS(L) samt Stockholms hallstämpel 178?, fanerad med mahogny, lister och beslag av mässing, övre lådan med lådinredning, snedställda kannelerade hörnstolpar med guttæ, avsmalnande ben med hylsor, ovansidan med otydlig påskrift av rödkrita Sysslomannag. 24, skiva av kalksten med kälning, höjd 84, 108 x 54 cm

PROVENIENS: Stopalo

Obetydliga fanérskador och lagningar, övre lådans botten med mindre komplettering/förlust av signatur, två droppbeslag saknas

656783

2019-09-15